Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-01-2025

- Jeżeli się uda, to Lubań będzie jednym, wielkim placem budowy – zapowiada burmistrz Lubania

Miasto Lubań w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym sięga po środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Planowane działania przekraczają kwotę 86 mln zł! (podczas gdy roczny budżet naszego miasta wynosi 137 mln zł) i dotyczą bezpieczeństwa, środowiska oraz włączenia społecznego. Co istotne, dofinansowanie w programie może sięgnąć nawet 100%.

Program zakłada realizację sześciu działań podstawowych:

I. Poprawa systemu gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Miasta Lubań wraz z adaptacją do zmian klimatu, a w tym:

  • przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków (Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.) – etap III,
  • uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej w ciągu ulicy Słonecznej, składające się z przebudowy sieci wodociągowej i budowy sieci kanalizacji sanitarnej,
  • renowacja techniczna i rewitalizacja społeczna osiedla Jagiellonów w Lubaniu poprzez budowę sieci wodociągowej, przebudowę sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową zbiorników na gromadzenie wód deszczowych.

II. Poprawa bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Lubań dzięki:

  • budowie chodników, ciągów komunikacyjnych, oznakowaniu i oświetleniu ciągów jezdnych na osiedlu Jagiellonów,
  • modernizacji i rozbudowie systemu monitoringu miejskiego (wymiana kamer na kamery cyfrowe, wymiana centrum rejestracji z możliwością przekazywania bezpieczeństwa do policji oraz montaż ośmiu nowych kamer),
  • modernizacji otoczenia budynku Starostwa Powiatowego (poprawa dostępności).

III. Ochrona przyrody i rozwój bioróżnorodności w Parku na Kamiennej Górze, czyli:

  • rewitalizacja przyrodnicza parku na Kamiennej Górze (m. in. prace pielęgnacyjne na istniejącym drzewostanie i wykonanie nowych nasadzeń drzewami, krzewami czy bylinami, zabezpieczenie skarp czy wyeksponowanie pionowych kolumn bazaltowych),
  • remont istniejących alejek i oświetlenie parku.

IV. Poprawa efektywności energetycznej i rozwój OZE (tj. odnawialnych źródeł energii) na terenie miasta Lubań (zadanie Partnera, Powiatu Lubańskiego) obejmująca:

  • termomodernizację budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza oraz instalację OZE (instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła) w budynku Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu razem z salą demonstracyjną.

V. Poprawa zdrowia społeczności na terenie miasta (zadanie Partnera, Powiatu Lubańskiego z realizacją w NZOZ Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu Sp. z o.o.) poprzez:

  • wdrożenie programu przesiewowego raka prostaty – budowa i wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego,
  • wdrożenie programu profilaktyki i diagnostyki endometriozy,
  • wdrożenie programu rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami (zakup urządzeń medycznych, przeprowadzenie konsultacji fizjoterapeutycznych i lekarskich oraz programu zabiegów rehabilitacyjnych, remont parkingu oraz pomieszczeń oddziału rehabilitacji).

VI. Poprawa jakości życia seniorów na terenie miasta Lubań dzięki:

  • poszerzeniu oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku (utworzenie dodatkowych grup artystycznych z zakresu teatru, tańca i sztuk plastycznych, wdrożenie warsztatów ekologicznych dla seniorów).

W przypadku odrzucenia podczas weryfikacji wniosku działania podstawowego zastępuje go jedno z zadań uzupełniających, które również zostały opisane we wniosku. A są to:

  • program pilotażowy „Przechwytujemy deszczówkę w mieście Lubań” (tj. wyposażenie właścicieli posesji wolnostojących - 80% budynków - w zbiorniki służące do gromadzenia wód opadowych),
  • rewitalizacja Parku na Kamiennej Górze poprzez przebudowę amfiteatru, utworzenie wulkanu atrakcji,
  • kompleksowa modernizacja Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu – etap I
  • modernizacja szkolnych obiektów sportowych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

 

Trochę formalności

Złożenie wniosku poprzedziły intensywne działania.
- Mrówczą pracę wykonało wiele wydziałów urzędu miasta, to była półroczna ciężka praca metodyczna, za którą wszystkim urzędnikom i osobom zaangażowanym w sprawę bardzo dziękuję – podkreślał burmistrz Grzegorz Wieczorek podczas styczniowych obrad rady miejskiej.
Zespół ds. przygotowania projektu tworzy Komitet Sterujący (Burmistrz, Zastępca Burmistrza i Skarbnik) oraz Grupa Robocza (Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Miasta-Koordynator, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Pracownik Wydziału Budżetowo-Księgowego) przy udziale z głosem doradczym: Łużyckiego Centrum Rozwoju, Komendanta Straży Miejskiej w Lubaniu, Dyrektora Miejskiego Domu Kultury, przedstawiciela LPWiK Sp. z o.o. oraz przedstawicieli Partnera Projektu – Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

Partnerski wniosek Gminy Miejskiej Lubań i Powiatu Lubańskiego pod tytułem „Zmniejszenie dysproporcji społeczno-gospodarczych w Lubaniu, mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa, poprawę działalności środowiska, poprawę zdrowia oraz podniesienie aktywności społecznej” został złożony do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w połowie stycznia br. To jest pierwszy etap procedury wnioskowania o środki. Teraz do czerwca br. czekamy na dobre wieści, mówiące o zakwalifikowaniu się do drugiego etapu. Patrząc na zaangażowanie i skrupulatność, z jakimi został przygotowany wniosek, liczymy na pozytywny finał niezwykle obiecującej wizji rozwoju miasta.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...