Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-01-2025

Usługi społeczne — nowy wymiar wspierania potrzebujących lubanian

Pan Jan rok temu stracił żonę. Niedawno złamał biodro. W szpitalnym łóżku martwi się wyjściem do domu. Czy sobie poradzi?

Uśmiechnięta pani Ela potrafi w kilka chwil wydziergać szalik. Już nie dzierga. Przez niedowład ręki szydełko poszło w kąt. Pomogłaby rehabilitacja, ale emerytury nie wystarczy, by za nią zapłacić.
Pani Wandzia chętnie częstuje sąsiadów domowymi wypiekami. W kuchni jest mistrzynią, ale zakupy są gehenną. Nie daje rady ich robić.

Panu Janowi, pani Eli, pani Wandzi można pomóc. Wystarczy rehabilitacja, sąsiadka, znajomy... Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu oferuje wsparcie. Ruszyły Usługi społeczne w Gminie Miejskiej Lubań. Jedną z propozycji są usługi opiekuńcze. Więcej o usługach i innych elementach projektu opowiada dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Szpytma.

Usługi opiekuńcze, w tym rehabilitacja i opieka psychologiczna nie wyczerpują oferty. Wielu lubanian z pewnością zainteresują usługi sąsiedzkie.

Jeśli w Lubaniu mieszka chętny do świadczenia usług sąsiedzkich, lecz nie zna osoby potrzebującej wsparcia — MOPS  wskaże podopiecznych.

Mieszkańcy, którzy skorzystają z usług opiekuńczych lub sąsiedzkich, mogą liczyć również na pomoc złotej rączki, która naprawi to i owo w domu potrzebujących.

Pozyskane w 95% pieniądze (tylko 5% dołoży miejski budżet) pozwolą też na usługi asystenta osób z niepełnosprawnościami, szkolenia opiekunów i pracowników MOPS.

Dzięki projektowi Miasto będzie mieć mieszkanie wspomagane. Lokal jest wkładem własnym, więc wyremontowany i przystosowany do nowej roli będzie służył lubanianom także po zakończeniu projektu.

Wartością dodaną całego przedsięwzięcia, oprócz mieszkania wspomaganego, jest bez wątpienia doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do zgłaszania się osoby potrzebujące oraz chętne do pomagania. Szczegóły znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej (zakładka PROJEKTY) lub bezpośrednio w MOPS (tel. 75 646 04 11, mops@miastoluban.pl).

Usługi Społeczne w Gminie Miejskiej Lubań Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych. Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskiego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.

Całkowita wartość wynosi 1 523 439,60 zł; dofinansowanie — 1 447 267,62 zł.

(ŁCR)


Wypowiedzi dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zamieszczone w tekście:

1. Nasze społeczeństwo się starzeje. Jest coraz więcej osób samotnych, coraz więcej osób niepełnosprawnych. I to są osoby wymagające wsparcia, osoby niesamodzielne. Więc nasz projekt jest skierowany do osób niesamodzielnych oraz do osób niepełnosprawnych. Do naszego projektu mogą przystąpić osoby, które będą wieku powyżej 60 lat. Mogą mieszkać razem z małżonkiem czy z rodziną lub osoby samotne. I co ważne, wszystkie usługi dla osób, uczestników projektu są za darmo. Do tego osoby, które będą miały usługi opiekuńcze przyznane, mogą skorzystać z usług specjalistycznych w formie rehabilitanta bądź psychologa.

2. Poszukujemy 10 opiekunów, czyli sąsiadów tak zwanych, którzy będą się chcieli zająć i pomóc 24 osobom ze swojego środowiska. Taki sąsiad będzie miał wyznaczone osoby, którym będzie pomagał, np. zrobić zakupy, ugotować, pójść do lekarza załatwić receptę, zapłacić jakieś rachunki, nawet posiedzieć z nim, spędzić z nim czas, żeby ta osoba nie była samotna, wyjść z nim na spacer, no a w razie choroby to odwiedzić go w szpitalu czy zawiadomić lekarza, żeby umówić wizytę. Czyli tak naprawdę połowa osób, sąsiadów, robi to w tej chwili dla swoich sąsiadów, tylko tu będzie mogła dostać za to jakieś wynagrodzenie.

3. Cały czas oczekujemy na zgłoszenia. Te osoby nie muszą mieć jakiegoś przeszkolenia, ponieważ one zostaną i tak przeszkolone z kursu pierwszej pomocy i zostaną też przeszkolone z takiego etycznego zachowania co do osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Usługi sąsiedzkie to jest około 3 godzin tygodniowo.

4. Mogą być to na przykład w miejscu zamieszkania osoby wymagającej opieki i tam dowiedzą się, jakie są nowoczesne formy bądź jakie są przedmioty, sprzęty, które teraz ułatwiają pracę opiekunów faktycznych. Czyli na przykład dowiedzą się, jak karmić osobę, która nie chce jeść. Jak przygotowywać posiłki, jak przebierać bieliznę osobie, która nie jest w stanie wstać z łóżka, żeby samemu nie nadwyrężyć kręgosłupa. Jak w ogóle podchodzić do osób starszych na przykład z demencją. Jakie są obecnie środki na przykład przeciwodleżynowe.

5. W tym mieszkaniu będzie opiekun mieszkania, będzie właśnie psycholog, będzie rehabilitant, będą usługi opiekuńcze. Więc tu jakby cały nadzór będzie sprawowany nad tymi osobami, żeby one mogły uzyskać jak najwięcej pomocy i ewentualnie wrócić do miejsca zamieszkania.

6. Chcemy kupić koncentrator tlenu, doposażymy łóżka rehabilitacyjne, elektryczne, materace przeciwodleżynowe, bo tego nam na pewno brakuje. Na pewno jeszcze sprzęt rehabilitacyjny, jak rowerek rehabilitacyjny. Myślimy też o pionizatorze, który też jest dosyć potrzebny.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...